Pierwszy z cyklu Lokalnych Zjazdów MiŚOT za nami. Uczestnicy spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej wysłuchali prelekcji z zakresu prawa, finansów i zarządzania, zapoznali się z analizami aktualnej sytuacji w branży, wzięli także udział w interesujących panelach dyskusyjnych przedstawiając własny punkt widzenia.

Zjazd rozpoczęła dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa, podczas którego Marcin Zemła ujawnił szczegóły przeprowadzonego dzień wcześniej na uczestnikach zjazdu testu. Wskazał też, jakie są słabe punkty firm i wykazał, że bezpieczeństwo sieci jest dziś kluczowe dla operatorów i ich klientów.

Maciej Linscheid, reprezentujący Projekt MdS (MiŚOT dla Security), zaktualizował harmonogram prac nad oprogramowaniem, które już na kolejnym zjeździe ma zostać zaprezentowane jako produkt dedykowany małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym. Łukasz Bazański z kancelarii itbLegal poruszył także problematykę związaną z pracami nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Wyraził przy tym opinię, że rozwiązania proponowane przez ustawodawcę w ostatniej wersji projektu nowelizacji wracają do wersji krytykowanych już wcześniej między innymi w stanowiskach Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.

Nie tylko EPIX

Pierwszego dnia zjazdu dowiedzieliśmy się także, jak rozwija się największy węzeł wymiany ruchu IXP w Polsce i co zyskują MiSOT-y współpracujące z EPIX. Krzysztof Czuszek podkreślał, że ceny za usługi konsekwentnie maleją, rośnie zaś wzajemne zaufanie i zadowolenie współpracowników węzła. Podkreślał także brak korporacyjnych utrudnień, opóźnień oraz niepotrzebnych kosztów.

Duże zainteresowanie wzbudziła także prezentacja i dyskusja dotycząca projektu budowy ogólnopolskiej sieci LoRaWAN, którą rozpoczęła Grupa MiŚOT. Wykorzystanie lokalizacji i potencjału małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych ma służyć popularyzacji i komercjalizacji Internetu Rzeczy między innymi w rolnictwie i transporcie. Artur Tomaszczyk wymienił też inne zalety wdrażanego rozwiązania i jego możliwe wykorzystanie w ramach rozwiązań typu smart, począwszy od inteligentnych domów po czujniki usprawniające produkcję rolniczą i smart city (m.in. systemy zarządzające miejscami parkingowymi).

– Pracujemy nad LoRaWAN już od kilku lat – dodał Sebastian Kachel, wiceprezes zarządu MiŚOT S.A. – Jesteśmy obecni we wszystkich województwach, a we wszystkich powiatach pojawimy się już w 2022 roku. Realne zapotrzebowanie na takie usługi zacznie się od 2023 roku. Będziemy wówczas znacznie wyprzedzać konkurencję.

Krzysztof Czuszek odniósł się do możliwych zastosowań LoRaWAN i IoT, przekazując, że jednym z pierwszych zadań dla nowego produktu Grupy MiŚOT będzie monitorowanie pojazdów i towarów dla dużych korporacji transportowych. Oszacował też, że docelowo lokalni operatorzy mają szansę nawet na 20 proc. tego rynku.

Kinga Pawłowska-Nojszewska, radczyni prawna specjalizująca się w prawie telekomunikacyjnym, wyjaśniła natomiast, że choć obecnie prawo nie nadąża za rozwiązaniami technicznymi, regulacja komunikacji M2M (machine-to-machine) nastąpi stosunkowo niedługo w ustawie prawo komunikacji elektronicznej (PKE). O praktycznych zastosowaniach LoRaWAN w postaci inteligentnych kart rejestracji czasu pracy opowiedział Sebastian Młodziński, inwestor i prezes spółki TIMATE.

MiŚOT w sieci

O tym, jak na wizerunek firmy w sieci wpływa spójność komunikacji oraz otwartość i styl reagowania na krytykę, opowiedziała Monika Kosińska, prowadząca panel Nieprzychylne komentarze, trolling i hating w sieci.

– Bardzo często słyszę, że operatorzy nie chcą prowadzić swoich profili na Facebooku lub innych mediach społecznościowych, gdyż boją się hatingu, trollingu i wylewania pomyj przez niezadowolonych klientów, hejterów oraz konkurencję – zaznaczyła, po czym przedstawiła garść gotowych rozwiązań i przykładowych odpowiedzi na komentarze online.

– Nie należy ignorować krytyki, odpowiadać sarkastycznie, wyśmiewać ani obrażać klientów – uczulała Monika Kosińska. – Dobre reakcje to rozbrojenie, odwołanie do faktów, a przede wszystkim zrozumienie dla stanu dla stanu emocjonalnego rozmówcy. Nie zaszkodzi nam przyznanie się do błędu, po którym nastąpi szczera chęć pomocy, szukanie rozwiązania i propozycja kontaktu. Ważne jest także by dziękować za zgłoszenie. Buduje to wiarygodność i dobry wizerunek operatora.

O pieniądzach

Popołudnie pierwszego dnia konferencji poświęcone będzie finansom i prowadzeniu biznesu. Krzysztof Zawadzki, Łukasz Bazański i Sebastian Kachel byli uczestnikami panelu dyskusyjnego Wyzwania finansowe, niezdrowa konkurencja, niskie abonamenty a inflacja. W czasach, gdy inflacja na poziomie 6,8% stała się faktem, nie można jej bagatelizować, o czym pisaliśmy już szczegółowo także na naszym portalu.

Bardzo istotnym tematem dla MiŚOT-ów okazała się także opcja pozyskania akcji  MiŚOT S.A., która stoi obecnie na czele grupy kapitałowej utworzonej przez Stowarzyszenie e-Południe. Lokalni ISP będą mogli obejmować akcje spółki MiŚOT S.A. i to docelowo nie mniej niż 61 proc. ich ogólnej liczby. Pierwsza pula akcji trafi do członków Stowarzyszenia e-Południe.

Krzysztof Czuszek zaznaczył też, że co najmniej przez pięć lata zarząd e-Południa chce mieć wpływ na działanie spółki i zachować jej sterowalność. Zapewnił też, że w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy około tysiąca lokalnych operatorów dostanie propozycję objęcia określonego pakietu akcji spółki. W tym celu przygotowywany jest już odpowiedni algorytm. Dowiedzieliśmy się także, że największy pakiet, jaki będzie mógł docelowo objąć jeden operatorów, to około 2 proc. akcji spółki, zaś średnio jeden operator będzie mógł kupić około 5 tys. akcji. Pozyskane środki ze sprzedaży akcji będą przeznaczone na dalszy rozwój grupy.

Priorytety KIKE

Drugi dzień Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Bukowinie Tatrzańskiej zdominowała Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej. Reprezentowali ją Kinga Pawłowska-Nojszewska, Adam Wołk-Jankowski i Bogdan Kozicki. Kinga Pawłowska-Nojszewska, jako dyrektor biura prawnego KIKE, omówiła działania, które prowadzi izba w sferze legislacyjnej w związku z ustawą prawo komunikacji elektronicznej. Przeszła następnie do funduszy unijnych i krajowych, które w najbliższych latach mogą trafić do operatorów (podkreśliła, że w kontekście LoRaWAN szczególnie wart uwagi jest unijny fundusz o akronimie FENG). Członkowie zarządu przedstawili też priorytety Izby na nadchodzącą kadencję i zaapelowali o wsparcie i dołączanie kolejnych operatorów z sektora MŚP w jej szeregi. Podkreślili przy tym, że KIKE jest najliczniejszą reprezentację telekomów w Polsce.

Izba zamierza w dalszym ciągu pracować nad integracją działań w branży. Bogdan Kozicki przyznał, że przyszłość branży telekomunikacyjnej w Polsce zależy od przedsiębiorców, którzy wspólnymi siłami mogą budować nowe, lepsze rozwiązania dla wszystkich uczestników rynku.

Na koniec odbyła się dyskusja panelistów i uczestników zjazdu.

Zapraszamy na kolejne zjazdy!

Warto też podkreślić, że wielu uczestników Zjazdu MiŚOT nastawiło się przede wszystkim na indywidualne spotkania i rozmowy. Lokalne spotkania w małym gronie to w przekonaniu organizatorów optymalna i bezpieczna formuła. Kolejne Zjazdy MiŚOT planowane są w 2022 roku  i zorganizowane będą w następujących rejonach: Centrum, Wschód i Północ. Ich zwieńczeniem będzie ogólnopolska konferencja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *