FAQ RIPE.ATLAS


Najczęściej zadawane pytania


Jak dołączyć do projektu ?
Wypełnij FORMULARZ i poczekaj na mailowe potwierdzenie akceptacji Twojej aplikacji. W możliwie najkrótszym czasie wyślemy Ci sondę. W między czasie jeśli jeszcze toego nie zrobiłeś załóż sobie konto na https://access.ripe.net/registration Po otrzymaniu i podłączeniu Twojej sondy do Internetu znajdziesz ją w zakładce https://atlas.ripe.net/my/

Czy istnieje lista mailingowa?
Tak! Zaprenumeruj listę mailingową RIPE Atlas, aby uzyskać ogłoszenia o Atlasie RIPE i dyskusje z innymi członkami społeczności Atlas RIPE: [email protected] Możesz zapisać się na tę listę pod adresem http://www.ripe.net/mailman/listinfo/ripe-atlas/.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji? Jeśli na pytania nie znajdziesz odpowiedzi w FAQ lub w reszcie strony, skontaktuj się z nami (dane w zakładce kontakt) lub bezpośrednio z RIPE - [email protected]

Jakie korzyści mam hostując sondę ?
Hostowanie sondy Atlas RIPE przynosi korzyści wszystkim użytkownikom projektu. Jest to również korzystne dla Ciebie, ponieważ będziesz stale zarabiać kredyty za czas podłączenia sondy. Możesz użyć tych kredytów, aby przeprowadzić własne spersonalizowane pomiary, korzystając z całej sieci Atlas RIPE, która może dostarczyć cennych informacji o wydajności twojej własnej sieci.

Czy mogę uzyskać dostęp do danych zebranych przez moją sondę?
Tak. Możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat sondy, w tym pomiary, które wykonuje, klikając na sondę w zakładce "My Probes" na stronie atlas.ripe.net. Zauważ, że musisz być zalogowany na stronie internetowej Atlas RIPE, aby uzyskać dostęp do szczegółowej strony twojej sondy.

Czy mogę hostować więcej niż jedną sondę?
Aby stworzyć jak najbardziej zróżnicowaną geograficznie sieć, użytkownicy RIPE Atlas mogą obecnie aplikować tylko o jedną sondę, chyba że mają szczególny powód, by chcieć drugiej. Jeśli aktualny użytkownik sondy próbuje aplikować o dodatkowe sondy, musi uzasadnić zapotrzebowanie na kolejną sondę.

Jakie dane zbierają sondy?
Sondy wykonują wbudowane pomiary, w tym:
• Własne informacje o konfiguracji sieci
• Bieżący czas pracy, całkowity czas pracy bez przestojów i czas pracy bez przestojów
• Pomiary opóźnieni pakietów IPv4 do pierwszego i kolejnego routera wg traceroute
• Pomiary Ping do określonych zdefiniowanych przez RIPE miejsc docelowych
• Pomiary Traceroute do określonych zdefiniowanych przez RIPE miejsc docelowych
• Zapytania DNS do głównych serwerów Root serwerów DNS
• Zapytania SSL / TLS do zdefiniowanych przez RIPE miejsc docelowych
• Zapytania NTP lub HTTP
Możesz obejrzeć wyniki wszystkich powyższych na stronie ze szczegółowymi informacjami na temat twojej sondy. Po zalogowaniu się na stronie Atlas RIPE wyniki znajdziesz w zakładce "My Probes".
Użytkownicy mają również dostęp do sieci Atlas RIPE w celu wykonywania własnych pomiarów zdefiniowanych przez użytkownika na podstawie powyższych. Przykładem może być ustawienie pomiarów traceroute w celu określenia, w jaki sposób sieci w danym kraju lub regionie uzyskują dostęp do własnej sieci.
Inni użytkownicy RIPE Atlas mają dostęp do twojej sondy w celu przeprowadzenia własnych pomiarów zdefiniowanych przez użytkownika. Zawsze możesz sprawdzić, jakie pomiary były przeprowadzane za pomocą Twojej sondy.

W jaki sposób zasilane są sondy?
Za pomocą kabla USB. Maksymalny pobór prądu to 500mA Może to być wolny port USB na routerze domowym lub możesz użyć zasilacza USB. Zwróć uwagę, że urządzenia przechodzące w tryb uśpienia (monitory z wbudowanymi koncentratorami USB, laptopami itp.) nie są wystarczająco dobre, ponieważ zwykle przerywają zasilanie przez USB po przejściu w tryb uśpienia.

Czy możliwe jest zasilanie sond za pomocą Power Over Ethernet (PoE)?
Sondy bezpośrednio nie obsługują PoE. Można oczywiście użyć specjalny adapter.

W jaki sposób sonda łączy się z Internetem?
Sonda łączy się za pomocą interfejsu RJ-45. Sondy v3 (TP-Link) mają technicznie możliwości Wi-Fi, jednak oprogramowaliśmy tej funkcji, ponieważ chcieliśmy, aby ewentualne zakłócenia po Wi-Fi nie wpływały na jakość pomiarów. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo. Oznacza to, że musisz podłączyć swoją sondę do fizycznego portu Ethernet. Po wykonaniu tej czynności sonda uzyskuje adres IPv4 i informacje o DNS za pomocą protokołu DHCP, konfiguracja IPv6 za pomocą usługi RA, a następnie próbuje wyszukać infrastrukturę nadrzędną (sondy regionalne) za pomocą usługi DNS i łączy się z nią przez SSH na wychodzącym porcie TCP 443 (HTTPS).

Ile pasma zużyje sonda?
To zależy od liczby pomiarów, które sonda wykonuje w danym momencie. Doświadczenie pokazuje, że sonda oparta wyłącznie na IPv4 zużywa około 4 Kb/s, sonda IPv4 + IPv6 wykorzystuje około 6 kb/s. Im więcej pomiarów wykonuje twoja sonda, tym większe będzie wykorzystanie przepustowości. Użytkownicy mogą również limitować maksymalną pasmo jaką ich sonda może użyć na stronie ze szczegółowymi informacjami na temat sondy. Uwzględniamy te wartości podczas planowania pomiarów, ale nie możemy obiecać, że nigdy nie przekroczymy tych limitów, ponieważ nie zawsze możemy przewidzieć, jaki ruch spowoduje dany pomiar. Na stronie WWW możesz zobaczyć wykres z danymi zużycia pasma przez Twoją sondę.

Mam firewall, jakie usługi/porty muszę odblokować aby moja sonda działała?
Minimalny zestaw to DHCP, DNS i wychodzący port TCP 443 (HTTPS) w celu umożliwienia sondom połączenia się z siecią. Im więcej usług udostępnisz, tym więcej pomiarów będzie mogło być wykonanych. Więc dodatkowo powinieneś dodać ICMP, UDP (DNS + traceroute + NTP) i TCP dla traceroute i HTTP (S).

Czy sonda działa za NAT? Po prostu chcę go podłączyć do domu i niczego nie konfigurować.
Tak. Sonda działa dobrze za NAT. Tak więc w większości przypadków można go po prostu podłączyć do domowego routera.

Podłączyłem sondę. Co teraz?
Sonda automatycznie połączy się z infrastrukturą Atlasu RIPE, najprawdopodobniej zaktualizuje oprogramowanie do najnowszej wersji (zwykle trwa to do 30 minut) i rozpocznie wykonywanie wcześniej zdefiniowanych pomiarów. Gdy zobaczymy, że sonda jest podłączona, będziesz mógł zobaczyć swoją sondę na liście w zakładce "My Probes", po zalogowaniu się na stronie Atlas RIPE. Twoja sonda również zacznie zdobywać punkty, za pomocą których możesz wykonywać własne pomiary, które mogą dostarczyć cennych informacji o wydajności twojej sieci.

Masz dodatkowe pytania ? Napisz na [email protected]
Buy now