Jest już oczywiste, że czasy pandemii stawiają przed wszystkimi szczególne wyzwania. Nie omija to oczywiście także podmiotów zajmujących się na co dzień kulturą. Zamknięcie sal koncertowych czy muzeów, odcięło niemal całkowicie widza czy odwiedzającego od możliwości aktywnego udziału w różnych wydarzeniach.

Uruchamiane właśnie „Wirtualne spotkania w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki” to próba skrócenia powstałego dystansu i otwarcie interaktywnego kanału, łączącego wszystkich zainteresowanych z historią informatyki. Wg założeń, „Spotkanie” organizowane w formie wideokonferencyjnego przekazu na żywo, umożliwi połączenie opowieści o starej informatyce oraz prezentację ciekawych eksponatów (sprzętu i oprogramowania – także gier).

Pierwsza transmisja internetowa spotkania rozpocznie się 24.04.2020 o godz. 19.00. Przekaz dostępny będzie poprzez kanał YouTube oraz na profilu MHKI: https://www.facebook.com/MuzeumHistoriiKomputerowIInformatyki/

Organizatorzy mają nadzieję, że obok przygotowanych wstępnie tematów i moderowanych przez przedstawicieli MHKI rozmów, „Wirtualne spotkania w MHKI” staną się także miejscem prezentacji zbiorów innych podmiotów, kolekcjonerów oraz „zwykłych” osób fizycznych, związanych z historią techniki cyfrowej. Sposób organizacji spotkania zakłada pełną interakcję z uczestnikami, a więc możliwość zadawania pytań i udział w dyskusjach.

Organizator: Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach
Partnerzy: Kongres 590; STRIP-STUDIO, Stowarzyszenie e-Południe, Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery; Apple Muzeum Polska; Polskie Komputery

Działające od 2013 roku Muzeum Historii Komputerów i Informatyki stworzyło i stale rozbudowuje unikalną interaktywną ekspozycję, pozwalającą nie tylko oglądać stare komputery ale także usiąść przed klawiaturą i spróbować swoich sił w starych grach i programach. Dzięki stale prowadzonej akcji akwizycyjnej, związanej między innymi z eksploracją likwidowanych firm, w swoich zbiorach Muzeum zgromadziło już ponad 4000 eksponatów, pochodzących z okresu od końca lat 50-tych XX wieku do początków wieku XXI, takich jak komputery ODRA 1304 i ODRA 1305, komputery VAX, komputery PRS, pierwszy przenośny HP 85, IBM seria51xx portable czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. W kolekcji muzeum znajduje się również wiele urządzeń produkcji polskiej, w tym: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster oraz linię sprzętową ELWRO. Obok zabytków sprzętowych znajdziemy tu także dawaną literaturę fachową oraz oprogramowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *