This content has been archived. It may no longer be relevant

Platforma do zdalnego nauczania teleklasa.lokalni.pl wychodzi z etapu testów i przygotowuje się do uruchomienia w większej liczbie szkół.

– Dotychczasowe testy przebiegały w 30 szkołach położonych głównie w południowej Polsce – mówi Krzysztof Styc ze Stowarzyszenia e-Południe. – Wszystkie placówki otrzymały pełen dostęp do TeleKlasy i prowadziły zajęcia przy użyciu tej platformy już od 20 kwietnia Testy od początku przebiegały z udziałem uczniów. W ostatnich dniach zajęcia prowadzone były nawet dla 250 uczestników jednocześnie.

Nauczyciele we wszystkich placówkach pozytywnie przyjęli inicjatywę Stowarzyszenia e-Południa i wykazują dalsze zainteresowanie projektem.

– Podczas testów nauczyciele zgłaszali pewne problemy z funkcjonowaniem platformy, jak na przykład kwestię udostępniania ekranu komputera – mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Kluczborku, która była największym testerem TeleKlasy. Twórcy platformy zapewniają, że obecnie dopracowują już ostatnie szczegóły.

– Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami, w wielu miejscach dostosowaliśmy też funkcjonalność platformy do ich sugestii – podkreśla Marek Wajdzik, programista. – Nasz zespół pracuje przy tym całkowicie zdalnie i również wykorzystuje do tego TeleKlasę.

Z punktu widzenia użytkownika najistotniejszą cechą TeleKlasy jest brak konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze i logowania. Otrzymujemy (na przykład we wiadomości e-mail), wygenerowany przez prowadzącego link, klikamy go i zaczynamy lekcję. Istotnym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia zajęć dla większej liczby osób jest też możliwość kontaktu jedynie z prowadzącym – uczestniczy nie widzą się nawzajem dzięki czemu ograniczony jest przesył danych i transmisja nie zacina się.

– Nasz projekt został zainspirowany zwiększonym zapotrzebowaniem na zdalne nauczanie wywołanym globalną pandemią, ale nie jest pomyślany jedynie jako rozwiązanie doraźne – podkreśla Kamil Kurek, koordynator społeczny projektu. – Wyszliśmy z założenia, że obecna sytuacja wywoła stałe zmiany w sposobie nauczania. Spodziewamy się rewolucji w zakresie nauczania zdalnego i radykalnych, trwałych zmian w przyszłości.

Projekt TeleKlasa to inicjatywa środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, które ma docelowo zapewnić platformę zdalnego nauczania dla polskich szkół. Serwery są obecnie przygotowane na jednoczesne korzystanie z platformy przez 1500 osób, a liczba ta w miarę wzrostu zainteresowania projektem ma się systematycznie zwiększać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *