This content has been archived. It may no longer be relevant

Tydzień temu opublikowaliśmy zestawienie dotyczące dostawców najszybszego internetu. Na szczycie stawki znaleźli się najwięksi gracze: Inea i Orange. Na drugim miejscu uplasował się TOYA. To ranking ogólny dla całej Polski. Gdy zagłębimy się w dane dotyczące województw, okaże się, że na lokalnych rynkach dominują MiŚOT-y.  

W 11 na 16 województw – lokalni dostawcy usług telekomunikacyjnych – oferują o wiele lepszą jakość w porównaniu do dużych telekomów. Prześledźmy, którzy operatorzy są numerem jeden w poszczególnych częściach Polski.

W warmińsko-mazurskim najszybszy internet oferuje Telewizja Kablowa Bart-Sat (prędkość pobierania 167 Mb/s), w podlaskim na szczycie listy znalazła się spółka Euronet Norbert Saniewski, oferując prędkość pobierania 91,66 Mb/s, w lubelskim Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa (144,06 Mb/s). W województwie podkarpackim wprawdzie na 1. miejscu rankingu znalazł się UPC (102,10 Mb/s), ale gonią go lokalni operatorzy. Na drugim miejscu uplasował się TSM w Tarnobrzegu (98,33 Mb/s), a podium zamyka Krzysztof Drozd (90,84 Mb/s).

W mazowieckim również UPC dostarcza najszybszy internet (145,65 Mb/s), ale lokalny operator JMDI Jacek Maleszko oferuje niewiele gorszą szybkość i depcze UPC po piętach (116,81 Mb/s). W Świętokrzyskiem firma Inter COM Sławomira Lebka (108,01 Mb/s) zdetronizowała UPC (100,23 Mb/s). Podium zamyka UNINET Sp. z o.o. (95,43 Mb/s).      

W dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim zestawienie otwiera UPC. W dolnośląskim dopiero na trzecim miejscu uplasował się Korbank S.A. (110,67 Mb/s), w kujawsko-pomorskim dopiero na czwartym miejscu znalazła się Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa (75,15 Mb/s) a na piątym Sat Film Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K. (72,71 Mb/s), w Pomorskiem podium zamyka Telkab Sp. z o.o. (104,95 Mb/s). Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się telewizja kablowa Chopin (70,04 Mb/s).

W kolejnych województwach to lokalni operatorzy dostarczają najszybszy internet. W małopolskim INFO-NET M. Kaszuby (156,92 Mb/s), śląskim – Wieszowa NET (145,96 Mb/s), opolskim Krapkowickie Sieci Internetowe (122,66 Mb/s) łódzkim TOYA (122,46 Mb/s) lubuskim Wektor Sp. z o.o. (164,65 Mb/s).

W województwie wielkopolskim PSM Winogrady (198,76 Mb/s) pokonał INEĘ w jej mateczniku (147,12 Mb/s), w zachodniopomorskim najlepszy okazał się SAT-MONT-SERVICE (135,09 Mb/s)  

Jak widać, mali i średni operatorzy dominują na lokalnym rynku. Tylko w pięciu województwach pola ustępują telekomom. Dlaczego więc brak MiŚOT-ów w ogólnopolskim zestawieniu? Jak czytamy w opisie zestawienia: warunkiem obecności w rankingu jest udział liczby testów operatora nie mniejszy niż 0,5 proc. wszystkich testów w danej kategorii (ogólnej, mobilnej, LTE albo Wi-Fi). Kolejność operatorów została ustalona na podstawie prędkości pobierania danych (od największej).

Są więc powody do zadowolenia. MiŚOT-y oferują świetną jakość za rozsądną cenę. Jest się czym chwalić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *