Akamai, międzynarodowa platforma CDN, uruchomiła w EPIX.Katowice nowy, największy w południowej Polsce punkt dystrybucji treści. Klienci mogą liczyć na jeszcze lepszą jakość usług.

– Przyciągamy klientów, bo nasza oferta jest najszersza. Nasze dwa pierwsze węzły w Katowicach i Warszawie są największe w Polsce. Współpraca z Akamai zagwarantuje jeszcze lepszą jakość usług – mówi Krzysztof Czuszek, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe, koordynującego funkcjonowanie EPIX.

Klaster składa się z 56 najnowszej generacji serwerów, agregującego przełącznika i routera. Dzięki temu stykowi uczestnicy EPIX zyskali bezpośredni, bezpłatny w ramach usługi KAT-OpenPeering dostęp do znacznie większej ilości dystrybuowanych treści z prędkością do 200 Gbps.

Historia EPIX-a sięga lat 2007-2008, kiedy śląskie lokalne sieci internetowe zaczęły łączyć się, a ich właściciele skupili się w ramach Stowarzyszenia e-Południe. EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku. Dziś jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większości węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. EPIX posiada trzy węzły wymiany ruchu w Polsce: w Katowicach, Warszawie i Poznaniu.

– Nasze węzły działają na zasadzie not-for-profit i są finansowane przez uczestników projektu. Obecnie skupiają ponad 800 operatorów telekomunikacyjnych i dostawców treści. Zapewniam, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Naszym celem jest wsparcie Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych w poprawie świadczonych przez nich usług i dostarczanych produktów. Wywodzimy się z tego środowiska, znamy jego problemy, a przede wszystkim potrzeby klientów, którzy chcą mieć szybki i tani internet dostarczany przez operatorów, na których zawsze można liczyć – podkreśla Krzysztof Czuszek.

Źródło: EPIX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *