This content has been archived. It may no longer be relevant

Skończył się 2020 rok. Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni nie oceniają go jednoznacznie, choć dla wielu firm należących do sektora MŚP był to trudny czas. Stowarzyszenie e-Południe zaprasza wszystkich MiŚOT-ów na wirtualne podsumowanie 2020 roku i otwarcie 2021 roku. 

W ramach spotkania „2021 wirtualne otwarcie” przedstawiciele projektów należących do klastra e-Południe opowiedzą co wydarzyło się w nich w minionym roku i co przygotowali na najbliższe miesiące. Spotkanie odbędzie się online 21 stycznia (czwartek) o godz. 11:00. Tymczasem uporządkowaliśmy i przypominamy naszym Czytelnikom czym zajmują się poszczególne projekty klastra. 

Stowarzyszenie e-Południe

Stowarzyszenie e-Południe zostało założone w celu zwiększenia siły przebicia Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych – MiŚOT. Jest to modelowy przykład klastra gospodarczego, który powstał w celu umożliwienia współpracy przy wspólnie realizowanych projektach. Działa od 2008 roku, a w 2018 roku znalazł się wśród laureatów prestiżowych Diamentów Forbesa.

www.e-poludnie.pl

www.misot.pl

EPIX

EPIX jest największym w Polsce niekomercyjnym, prawdziwie neutralnym i niezależnym węzłem wymiany ruchu IP. Zarządzany jest przez operatorów ISP, działa na zasadzie not for profit – wszelkie nadwyżki finansowe pozyskane z jego prowadzenia przeznaczane są na przedsięwzięcia służące jego użytkownikom. Współpraca bazuje na wzajemnym zaufaniu i zadowoleniu. EPIX zapewnia operatorom tani i prosty dostęp do treści pozostałych polskich IX-ów oraz wszystkich integratorów IPTV. Podłączenie do węzłów EPIX możliwe jest w jednej z trzech kolokacji – Katowice, Warszawa i Poznań. Natomiast koszty dla operatorów spadają regularnie co miesiąc, i tak od 12 lat.

– Jesteśmy członkiem klastra e-Południe od kilkunastu lat. Jako operator telekomunikacyjny cenimy przy tym zarówno współpracę z EPIX-em, który zapewnia Open Peeringi i kolokacje, jak też wsparcie prawne otrzymane w ramach klastra – mówi Dawid Ostrowski z firmy Enformatic. – Udział w klastrze pozwolił nam także na ubieganie się o poważne środki unijne na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego we współpracy z Politechniką Rzeszowską.

www.epix.net.pl

MdO

Projekt MdO czyli Mały i Średni Operator Telekomunikacyjny dla Ogólnopolskich (przetargów, konkursów, odbiorców) umożliwił MiŚOT startowanie pod wspólną marką w przetargach na budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Dzięki temu wyrównaliśmy szanse w stosunku do operatorów korporacyjnych i odnieśliśmy sukces – pozyskanie większej liczby lokalizacji niż duzi operatorzy.

www.misot.pl/mdo

Fundacja i projekt LOKALNI

Zadaniem Fundacji LOKALNI założonej przez Stowarzyszenie e-Południe jest popularyzowanie dorobku operatorów w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz lokalnych społeczności i pokazanie potencjału lokalności w skali kraju. LOKALNI to projekt polegający na promocji lokalnych rodzinnych firm z wielu branż. MiŚOT-y już teraz dzięki akcji mogą zaistnieć w ogólnopolskiej, skierowanej do szerokiego grona, wyszukiwarce lokalnych dostawców internetu. Dzięki wizytówce na lokalni.pl i utożsamianiu się z tym brandem stajesz się bardziej widoczny dla przeciętnego odbiorcy. Uczestnictwo w projekcie na tym etapie jest bezpłatne.

www.lokalni.pl

www.lokalni.org.pl

TeleKlasa

TeleKlasa to platforma wspierająca zdalną edukację, a zarazem wkład Fundacji LOKALNI i Stowarzyszenia e-Południe w tworzenie pro publico bono systemowych rozwiązań opartych o infrastrukturę MiŚOT. System korzysta z oprogramowania open source oraz autorskiego systemu zarządzania serwerami. Platformę wspierają również lokalne firmy zaangażowane w projekt –  Anioły Mocy Obliczeniowej (AMO). Współpracując z klastrem e-Południe, również możesz zostać AMO i oferować to zaawansowane rozwiązanie w swoich lokalnych społecznościach. Pomyśl, jak w Twojej miejscowości prowadzone jest zdalne nauczanie? Czy w pełni oferujesz lokalnie rozwiązania, do których masz dostęp?

www.TeleKlasa.lokalni.pl

TeleCentrum

TeleCentrum to profesjonalne call center dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych MiŚOT. Projekt ten wspiera operatorów z całej Polski, odciążając pracę biura i zastępując je poza standardowymi godzinami pracy. Działa w trybie całodobowym przez wszystkie dni tygodnia.

TeleCentrum zostało szczególnie docenione przez lokalnych operatorów w czasie pandemii. Usługa zdalnego call center pomogła wielu przedsiębiorcom telekomunikacyjnym opanować zaistniałe zakłócenia w swoich procesach biznesowych.

www.e-poludnie.pl/tele-centrum/

TeleOdpowiedzialni

Inicjatywa TeleOdpowiedzialni promuje w środowisku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych społeczną odpowiedzialność biznesu. Dzielimy się wiedzą, dyskutujemy o modelach współpracy z regionalnymi mediami, wspieramy innowacyjność i wzmacnianie relacji z lokalną społecznością, promujemy ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko. Kodeks CSR dla branży MiŚOT powstał także w celu promocji działań lokalnych operatorów w ich społecznościach. Zastanawialiście się, ile dobrego robicie na co dzień w swoich miejscowościach? A czy ktoś o tym wie?

misot.pl/TeleOdpowiedzialni

Projekt MdM

MdM, czyli Media dla MiŚOT, skupia najważniejsze media w środowisku, z których lokalni operatorzy mogą czerpać swoją wiedzę i bieżące informacje. Wśród kanałów znajdują się: najpopularniejsze forum polskich operatorów telekomunikacyjnych – ISP Forum, jedyny magazyn branży ICT (kwartalnik drukowany i dostępny on-line) – ICT Professional, cotygodniowy newsletter skierowany do lokalnych dostawców usług – MiŚOT PING oraz nowy opiniotwórczy portal z najświeższymi informacjami ze świata, kraju i lokalnego podwórka – ISPortal. Wymienione media to ogromna baza wiedzy o telekomunikacji, prawie, trendach i biznesie zebrana w formie newsów, felietonów, analiz, porad i wywiadów.

misot.pl/mdm

#drMiŚOT

#drMiŚOT to zamknięta grupa utworzona na Facebooku, prowadzona przez i dla MiŚOT. Na grupie znajdziecie webinary, nagrania i dyskusje na wiele ważnych w danym momencie tematów dotyczących prowadzenia biznesów telekomunikacyjnych. Dowiecie się o zmianach w prawie, RODO, nadchodzącym PKE, nowej nomenklaturze plików JPK i prawie wszystkim na temat tarczy i mieczy antykryzysowych. Grupa #drMiŚOT to także dyskusje o wspólnych projektach, wymiana doświadczeń, poszukiwania i wzajemna wymiana usług, pomoc w codziennych zadaniach operacyjnych i wiele więcej.

facebook.com/groups/drMISOT

MiWiedza

MiWiedza – miejsce tylko dla zalogowanych MiŚOT, gdzie “trzymamy” dla Was gotowe rozwiązania. Znajdziecie tutaj na przykład instrukcje postępowania w poszczególnych projektach, ale także gotowe wzorce dokumentów do wykorzystania. Dostęp do MiWiedzy jest bezpłatny dla lokalnych operatorów. Wystarczy się zarejestrować w celu uzyskania swojego EPID-a, który służy także do logowania w wielu innych serwisach w ramach klastra e-Południe.

www.miwiedza.misot.pl/

Jak dołączyć do klastra i projektów?

  1. Wejdź i zarejestruj się na stronie https://www.epix.net.pl/rejestracja/ i odbierz swój EPID. Rejestracja jest bezpłatna. Dzięki temu uzyskasz dostęp do wielu kanałów informacji i od razu będziesz mógł brać czynny udział w projektach nie wymagających żadnych opłat.
  2. Śledź na bieżąco informacje w ogólnodostępnych mediach dla MiŚOT. Zaprenumeruj cotygodniowy newsletter MiŚOT PING oraz branżowy kwartalnik ICT Professional. Załóż konto na ISP Forum i zapisz się do grupy #drMiŚOT.
  3. Bierz aktywny udział w darmowych obecnie projektach klastrowych, np. TeleKlasa lub lokalni.pl.
  4. Wreszcie zainteresuj się komercyjnymi projektami klastra (EPIX, TeleCentrum), dzięki którym Twój biznes operatorski zyska jeszcze większego przyspieszenia.

Kontakt telefoniczny: Paweł Białas, dyrektor do spraw rozwoju: (+48) 780118730

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *